ageval.euDomPorady techniczne › W stalowym uściusku łańcuchów

W stalowym uściusku łańcuchów

są wykorzystywane w dźwignicach, jako cięgna do sterowania mechanizmami podnoszenia i jazdy. Produkowane są jako krótko-ogniwowe kalibrowane, gdyż łatwiej zawijają się na i . Jako cięgna nośne stosuje się do udźwigów do 15 t i prędkości napędu mechanicznego do 0,75 m/s. Do zalet łańcuchów ogniwowych należy łatwość nawijania się na i bębny o małych średnicach oraz mała wrażliwość na rdzewienie. Wadą natomiast jest duży ciężar własny, hałaśliwy bieg, duża ścieralność ogniw, wrażliwość na szarpnięcia i przeciążenia.

Dobrze wyposażona narzędziownia, zadba o wszelkie narzędzia, które potrzebne są do produkcji łańcuchów.

Kryteria zużycia liny

Wyróżniamy następujące kryteria zużycia liny: stopień wytarcia, określający dopuszczalne zmniejszenie średnicy nominalnej liny do 7%, określone w przybliżeniu brakiem przerwy między drutami, co odpowiada wytarciu o około 40% drutów zewnętrznych ( wtedy się świeci), pęknięcie drutów – dopuszczalna ilość to 5 drutów, na odcinku 6 średnic przy dużym zagęszczeniu, oraz do 10 drutów na długości do 30 średnic, przy małym zagęszczeniu pęknięć, pęknięcie splotki, wyciśnięcie rdzenia, miejscowe zmniejszenie, lub zwiększenie średnicy, koszyczki, nadtopienia, zagięcia, supły i pętle, wysoka temperatura, korozja, zagniecenia itp.

Kryteria zużycia łańcucha

Do kryteriów zużycia łańcucha zaliczamy: zmniejszenie średnicy pręta ogniwa – do dziesięciu procent, dopuszczalne zwiększenie długości łańcucha maksymalnie do dwóch lub trzech procent na odcinku 11 ogniw, nie dopuszczalne pęknięcia i deformacja ogniw, oraz korozja i zaklinowania.

 

fot.images.dpchallenge.com

Brak komentarzy »

Brak komentarzy.

Kanał RSS z komentarzami do tego wpisu. TrackBack URL

Dodaj komentarz

Powiązane artykuły

Warto przeczytać