ageval.euCzas wolnyCiekawostki › Tłoczniki, odlewnie – jak powstają monety

Tłoczniki, odlewnie – jak powstają monety

Monety, tłoczniki, pieniądze, mennicaHistoria pieniędzy jest bardzo długa, początkowo ludzie wymieniali się na zasadzie barteru, a więc towar za towar. Chłop oferował określoną ilość mięsa wieprzowego za wyroby rzemieślnicze lub potrzebne warzywa, których sam nie hodował. Z czasem pojawiły się prymitywne w postaci muszelek lub kamyków specjalnie oznaczanych. Dopiero później pojawiły się pierwsze .

Nie tylko monety są produkowane przez tłoczniki, maszyny te są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu metalurgicznego - począwszy od produkcji aut, a kończąc na detalach w modzie jak np. kolczyki czy sprzączki.

Pierwsze metody tworzenia monet

Pierwsze monety nie były wytłaczane dzięki specjalnym tłocznikom, a odlewane i niejako rzeźbione. Główny kształt monety był odlewany przez rzemieślnika, dopiero w następnej kolejności nadawano charakterystyczne elementy monecie czyli wartość oraz inne grafiki. Zwykle jednak pojawiał się pewien problem w wypadku takich monet – materiał był często odkrawany i sprzedawany oddzielnie – przez co monety były różnych rozmiarów.

Nowoczesne tłoczenie monet

Dzisiejsze technologie tworzenia monet są zupełnie inne, opierają się one zupełnie na tłocznikach. Są to , które przy pomocy ogromnych sił nacisku wytłaczają na danym elemencie konkretny wzór. W przypadku monet wytłaczane pozwala na wybicie rewersu i awersu w kilka setnych sekundy. Dodatkowo materiały z jakich powstają monety są dużo mniej warte niż sam nominał. W Polsce wyjątkiem jest jednak moneta jednogroszowa. Wytłaczanie jej jest po prostu nie opłacalne dla mennicy, nie biorąc pod uwagę nawet kosztów produkcji, a jedynie surowca.

Brak komentarzy »

Brak komentarzy.

Kanał RSS z komentarzami do tego wpisu. TrackBack URL

Dodaj komentarz

Powiązane artykuły

Warto przeczytać