ageval.euPracaFinanse firmowe › Przenoszenie fabryk zagranicę – dlaczego tak opłacalne?

Przenoszenie fabryk zagranicę – dlaczego tak opłacalne?

Na koszty produkcji każdego przedmiotu składa się kilka czynników. Pierwszym jest koszt badań, są to pieniądze zainwestowane w wymyślenie danego produktu i jest on stały, a więc nie zmienia się wraz ze zwiększeniem produkcji. Kolejny to surowce – im więcej przedsiębiorstwo produkuje tym więcej ich zużywa. Następny koszt to inwestycje – wszelkie fabryki i maszyny produkcyjne. Ostatni koszt to opłaty za zasoby ludzkie – to na czym najwięcej oszczędzają wielkie korporacje przenosząc się.

Różnice w kosztach

Różnice w kosztach pomiędzy krajami rozwiniętymi, a rozwijającymi są banalnie proste. Koszty badań zwykle są tańsze i bardziej efektywne w krajach rozwiniętych – lepsza edukacja i zaplecze naukowe. Natomiast już po dopracowaniu produktu, firmie opłaca się zbudować fabrykę w krajach rozwijających się ze względu na niższe koszty surowców oraz zdecydowanie niższe koszty pracownicze.

Skąd ten trend?

Na różnicy w kosztach od zawsze rozwijał się handel, niezależnie czy to importer artykułów dekoracyjnych, żywności, czy chemikaliów, różnica w kosztach produkcji sprawia, że importer zapłaci mniej za wyprodukowanie i sprowadzenie dobra z drugiego krańca świata zamiast wyprodukować go w kraju. Przenoszenie fabryk wynika z zdania sobie sprawy z tych różnic przez producentów.

Brak komentarzy »

Brak komentarzy.

Kanał RSS z komentarzami do tego wpisu. TrackBack URL

Dodaj komentarz

Powiązane artykuły

Warto przeczytać