ageval.euModaCiekawostki w modzie › Historia tkanin w dziejach człowieka

Historia tkanin w dziejach człowieka

Ludzka pomysłowość na drodze przebytej przez nasz gatunek ewolucji już nie raz udowodniła, że jest w stanie przekraczać każdego rodzaju granice oraz pokonywać wszystkie pojawiające się niespodziewanie przeszkody. jest jednym z przejawów tej niesamowitej cechy człowieka, a jej podstawy drogą wielokrotnych prób oraz błędów opanowane zostały już wiele tysięcy lat temu. Obecnie dzięki licznie wprowadzonym udoskonaleniom możemy już cieszyć się najróżniejszymi materiałami i dzianinami, wykonanymi z włókien o najwyższej jakości.

Pierwsze kroki

Na początku warsztat tkacki w niczym nie przypominał oczywiście tych, którymi dysponują obecnie profesjonalni producenci tkanin. Całość pracy odbywała się ręcznie, na specjalnie skonstruowanych krosnach, które pozwalały przeplatać ze sobą elementy nazywane powszechnie wątkiem i osnową. Za rewolucyjne odkrycie uznać należy jednak nie tyle sam warsztat, co opanowanie umiejętności skręcania długiej oraz cienkiej przędzy, która umożliwiła produkcję tkanin o zupełnie dowolnych wymiarach.

Tkanie na masową skalę

Dzisiaj do tkania wykorzystywane są najnowsze osiągnięcia techniki, a cały proces stał się w wysokim stopniu zmechanizowany. Dzięki temu produkcja ów jest niezwykle wydajna i szybka, a przez to gwarantuje pełne zaspokojenie ogromnego popytu na różnego rodzaju produkty. Niemniej jednak najlepsi producenci tkanin dokładają wszelkich starań, aby wszystkie ich elementy poddawać surowej kontroli jakości, dzięki czemu w niczym nie ustępują one efektom ręcznej pracy.

Brak komentarzy »

Brak komentarzy.

Kanał RSS z komentarzami do tego wpisu. TrackBack URL

Dodaj komentarz

Powiązane artykuły

Warto przeczytać