ageval.euPraca › Czy licencjat ma znaczenie?

Czy licencjat ma znaczenie?

System boloński, który został przeniesiony i wdrożony również do polskiego systemu edukacji jest jednocześnie zachwalany i krytykowany. Jakie są jego wady i zalety?

Dla niektórych pisanie prac licencjackich to fikcja, którą wymysił nowy system boloński. W środowisku akademickiem malo kto docenia bowiem taką pracę...

to iluzja?

Dla wykładowców pisanie prac licencjackich to jedynie wstęp do magisterki, która traktowana jest poważnie. Licencjat nie jest szanowanym tytułem naukowym, dlatego też lekceważy się jego wymiar naukowy. Dla wielu to czysta formalność, zwłaszcza, że objętość pracy może nie przekraczać trzydziestu stron. Nie wymaga to nadmiaru wysiłku, ale motywacji. Sam proces jest jednak bardziej odtwórczy niż twórczy. nie realizują nowatorskich pomysłów, ponieważ nikt tego od nich nie wymaga.

pisanie prac licencjackich

Czy seminarium jest konieczne?

Podział studiów na dwa etapy wydaje się korzystny z punktu widzenia zmiennego studenta, który może zdać licencjacki i przenieść się na kierunek pokrewny. W rzeczywistości jednak takie rozwiązanie wiąże się ze zdawaniem ów i wyrwaniem poziomu. Czy opłaca się iść na nowy kierunek, o którym nie ma się pojęcia? Ci, którzy podjęli taki krok mają mieszane uczucia. Jedni uważają, że taka możliwość jest dowodem na wolność studenta, który może się rozwijać w nieograniczony sposób. Inni krytykują ten pomysł, twierdząc, że prowadzi do zmniejszenia kompetencji na studiach. Już samo pisanie prac licencjackich wydaje się marnotrawieniem czasu, ponieważ seminarium trwa niekiedy nawet dwa semestry i zabiera czas, który można poświęć na naprawdę ciekawe zajęcia.

Brak komentarzy »

Brak komentarzy.

Kanał RSS z komentarzami do tego wpisu. TrackBack URL

Dodaj komentarz

Powiązane artykuły

Warto przeczytać